DVB-T2 a dálkové ovladače

S přechodem na novou televizní normu je zpravidla třeba dokoupit set-top box. U televize pak budou dvě „tatranky“, jedna na spuštění set-top boxu a jedna na zapnutí televize. Ta druhá tatranka je ale jaksi nadbytečná, neboť spuštění televize může zastat set-top box: je vybaven konektorem USB, kde se po jeho zapnutí objeví napětí 5V postačující k sepnutí malého relé pro napájení (spuštění) televize. Potřebujeme k tomu prodlužovací kabel s vícenásobnou zásuvkou.

Vícenásobnou zásuvku rozšroubujeme. To černé je malé relé 220V/1A s cívkou na 5V, třeba hadex.cz JZC-6F1C 5V (stávalo 11 Kč, aktuálně 17 Kč).

Přerušení fázového rozvodu a připájení vodičů u druhého lůžka, zemnící kolík tam byl odstřižen.

Vyvedení vodičů skrz otvor po zemnícím kolíku do druhého lůžka, k relé. Do přerušené fázové lišty vložíme izolaci (na obrázku váleček z plastu). Schéma ukazuje zapojení zásuvek, my jsme připájeli kabel USB přímo na relé, zástrčka USB (A) na kabel je pochopitelně zapojená opačně – polaritu si stejně raději zkontrolujte voltmetrem. Pokud vynecháte diodu (čárkovaně), pak na polaritě nezáleží.

Hotová zařízení (dvojí provedení).

V provedení podle obrázku z první zásuvky zprava, která je trvale pod proudem napájíme set-top box, další zásuvky spínané přes relé slouží pro napájení televize a dále třeba pro aktivní anténu, satelitní přijímač a podobně.

Tohle zařízení jsem poprvé postavil někdy v roce 2014 pro notebook, u kterého mám několik periferií – síťový napáječ, externí disk, externí monitor. První zásuvka zprava v tomto případě zůstane nevyužita, neboť notebook má vlastní akumulátor. Po zapnutí notebooku se přes konektor USB sepne relé, které pak napájí všechna zařízení… Byl jsem strašně nadšený, jak jsem to chytře vymyslel, mezitím ale podobné zařízení publikoval někdo jiný, jmenoval se tuším Martin Pantůček.

Řešení je to sympatické i z hlediska ekologického, neboť ušetří několik watů u zařízení, která jinak bývají v pohotovostním režimu.

Výstraha: domácí výroba tohoto zařízení vyžaduje odborné zkušenosti, je zde riziko úrazu elektrickým proudem a také riziko, že se napětí 220V dostane přes konektor USB kam nemá a způsobí nevratnou škodu. Určitě bych dal přednost profesionálnímu zařízení schválenému elektrozkušebním úřadem, ale to myslím nikde nekoupíte; mne to překvapuje.